TR EN

Tesislerimiz 

Matel'e ait hammadde tesislerinde başta seramik sanayi olmak üzere, çeşitli sanayi sektörleri için yüksek kalite ve standarlarda mamül ve yarı mamül hammadde üretimleri yapılmaktadır.

 

Bilecik Fabrika

Bilecik 1. Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 135.000 m2 açık ve 20.000 m2kapalı alan üzerine kurulu olan Bilecik Fabrikası, ülkemizin en önemli entegre hammadde hazırlama tesislerinden birisidir. Kil arıtma, Silis Kumu Zenginleştirme, Mikronize Öğütme, Kırma-Homojenleştirme ve modern laboratuarlardan oluşan Matel Bilecik Tesisleri her geçen gün yeni yatırımlarla gelişmekte ve büyümektedir. Yapılan ek yatırımlarla 40.000 ton/yıl kapasiteye ulaşan Kil Arıtma Tesisinde kimyasal ve fiziksel özellikleri birbirinden farklı MASK markası ile rafine kil üretimleri yapılmaktadır.

2000 yılında devreye alınan ve yeni yapılan yatırımlarla kapasitesi 100.000 ton/yıl olan Mikronize Öğütme Tesisinde çeşitli özelliklerde kuvars ve feldispatlar öğütülmektedir. 1996 yılında devreye alınan Silis Arıtma Tesisinin kapasitesi 40.000 ton/yıl'dır. Seramik, döküm, kimyasal yapıştırıcı ve temizlik ürünleri ile ilgilisektörlerde kullanılmak üzere farklı kaliteler- de ve MFS markası ile flote silis üretimi yapan bu tesis ülkemizde bu konudaki tek tesis olma özelliğindedir.

Kırma-Homojenleştirme Tesisinin kapasitesi ise 125.000 ton/yıl olup, 20'nin üzerinde çeşitli özellikteki kil ve kaolinler 0-50 mm. boyutuna kırılarak hazırlanmaktadır.

Şile Tesis

Ülkemizde bilinen seramik kili rezervlerinin yarıya yakınına sahip olan Matel, farklı kimyasal ve fiziksel özelliklerde tüvenan Kil ve Silis Kumu üretimleri yapmaktadır. Bunlara ek olarak 2005 yılında 200.000 ton/yıl kapasiteli Silis Kumu Yıkama ve Eleme Tesisi devreye alınmıştır. Bu tesisten elde edilen farklı özelliklerdeki Silis Kumları ile, Sera- mik, yapı kimyasalları ve hazır beton sektörlerine işlenmiş ürün sunma olanağı sağlanmıştır.

Milas Tesis

Toplam 150.000 ton/yıl kapasiteli Albit Kırma ve Eleme Tesisinde, seramik sektöründe kullanılan ve kodu F-218 olan, genel olarak -10 mm. boyutunda albit üretimi yapılmaktadır. üretimi Milas ve Çine Bölgesindeki hammadde sahalarından yapılan albit ürü- nü bugün ülkemizin en önemli maden ihracat kalemlerinden birini oluşturmaktadır.